6-syl bensojen kulutukset?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gedd
    replied
    Originally posted by BeamR View Post
    siis tarkoitatko tuolla 6.5:llä hetkellistä kulutusta? Mä en ole sellaisia edes noteerannut vaan mitannut aina tankkauksista.
    Siis kun rampilta lähden motarille niin nollaan kulutusmittarin tampereen päässä ja kun pääsen hki tai turkuun tms niin katson siellä rampista noustessa kulutuksen, eli siis maantiekulutus. Tälläin mitattuna kameratolppien ym vuoksi tampere-turku välillä kulutus "pomppasi" 6.7 tuolla 528.

    5 ja 3 sarjojen ero kulutuksessa lienee välitysten ja/tai aerodynamiikan ansiota jos niissä oikeasti on tällaisia eroja ehjänä ollessaan. monissa on vanosvammaa yms jotka nostaa kulutuksen aika korkealle.

    Juurikin jonkun muutaman kilometrin tasainen pätkä motaria mittari nollaamalla suoran alussa antaa mielestäni parhaan vertailukelpoisen tuloksen koneen kunnosta sillä kierrosalueella ja auton taloudellisuudesta. Heti jos lukemissa on kiihtytyksiä tai jarrutuksia niin lukemat eivät ole mitenkään vertailukelpoisia minkään kanssa koska kaikki ajavat eri tavalla.
    Last edited by Gedd; 28-11-2014, 19:21.

    Leave a comment:


  • BeamR
    replied
    Originally posted by Bmw Master View Post
    Kyllä, mutta älä sitten ihmettele muiden ilmoittamia MAANTIE kulutuksia
    mä oon ajanut tuolla E36:lla turun motarilla Kirkkojärven alamäen 0l/100km kulutuksella

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by BeamR View Post
    jos asian haluaa niin laskea. Mä oon aina laskenut kokonaisista tankillisista koska se kertoo oikeasti mulle pitkän aikavälin pa-kulut sekä koneen kunnostakin jotain.
    Kyllä, mutta älä sitten ihmettele muiden ilmoittamia MAANTIE kulutuksia

    Leave a comment:


  • BeamR
    replied
    Originally posted by Bmw Master View Post
    Ja tuosta kun ottaisi Helsingin pään liikennevalot yms pois ja jkl pään karvarallin niin maantie kulutus olisikin ollut ~7 tai jopa alle?
    jos asian haluaa niin laskea. Mä oon aina laskenut kokonaisista tankillisista koska se kertoo oikeasti mulle pitkän aikavälin pa-kulut sekä koneen kunnostakin jotain.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by BeamR View Post
    no niin, tarkistin asiaa kun on kirjanpitoa tallessa, se oli 7.8l/100 km tuo reissu. Mun moka.
    Ja tuosta kun ottaisi Helsingin pään liikennevalot yms pois ja jkl pään karvarallin niin maantie kulutus olisikin ollut ~7 tai jopa alle?

    Leave a comment:


  • BeamR
    replied
    Originally posted by Bmw Master View Post
    Toi on kyllä järkyttävä kulutus jos oikeasti ajoit nätisti. Ajoin e36 323ia touringilla etelästä pohjoiseen ja takaisin talvella. Mennessä 7,2 ja tullessa 7,4. Talvikeli, kamaa auto täys ja muutama pysähdys matkalla.
    no niin, tarkistin asiaa kun on kirjanpitoa tallessa, se oli 7.8l/100 km tuo reissu. Mun moka.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by BeamR View Post
    Musta kun tuntui että oli ihan ok suoritus kun sukkasiltaan ajelin talvirajoituksilla 8.8 keskikulutukseen hki-jkl-hki E36 328:lla
    Toi on kyllä järkyttävä kulutus jos oikeasti ajoit nätisti. Ajoin e36 323ia touringilla etelästä pohjoiseen ja takaisin talvella. Mennessä 7,2 ja tullessa 7,4. Talvikeli, kamaa auto täys ja muutama pysähdys matkalla.

    Leave a comment:


  • Tuonela
    replied
    Originally posted by Tenojono View Post
    M54 vuosimallia 2000 530 sedan automaattina ja vakio hilppeillä
    Todellinen kulutus kaupungissa 11-12l
    Matka ajossa menee alle 10

    Tehtaan ilmoittamat lukemat 7,4/13,1/9,5

    Ajotietokoneen kerrointa pienennetty näyttämään todellisempaa lukemaa. Tankkauksien perusteella.
    Tehtaan lukemat automaatille 7,9/15,5, yhdistelmä taisi olla 10,4. Noi sun lukemat on manuaalille.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Minä ainakin tarkoitan aina jotain väliä minkä olen ilmoittanut, en koko tankkia. 2,5v keskikulutus oli hiukan yli 10.

    Leave a comment:


  • BeamR
    replied
    Originally posted by Gedd View Post
    Edellinen e39 manuaali 528 meni sukkasilteen 80 alueella juurikin tuonne 6.5-6.8 nurkille. Nykynen automaatti 540 samalla tavalla ajaen ~7.8.

    Keskikulutus tuolla 2.8 ~9l ja tällä 4.4 13l.
    siis tarkoitatko tuolla 6.5:llä hetkellistä kulutusta? Mä en ole sellaisia edes noteerannut vaan mitannut aina tankkauksista.

    Leave a comment:


  • Gedd
    replied
    Edellinen e39 manuaali 528 meni sukkasilteen 80 alueella juurikin tuonne 6.5-6.8 nurkille. Nykynen automaatti 540 samalla tavalla ajaen ~7.8.

    Keskikulutus tuolla 2.8 ~9l ja tällä 4.4 13l.

    Leave a comment:


  • BeamR
    replied
    nyt ei kyllä tajua noita teidän kulutuksia. Ne raadot mitä itsellä on ollut ei mene mihinkään lähellekään noita litroja, vaan järjestään on reippaasti yli. Musta kun tuntui että oli ihan ok suoritus kun sukkasiltaan ajelin talvirajoituksilla 8.8 keskikulutukseen hki-jkl-hki E36 328:lla, ja sitten E39 2.8:lla vedetään 6.5l/100km ja 530i:llä 7.7. Tuo 523:n 9.0 keskikulutus 90% maantieajollekin on ihan jees, ottaen huomioon aika paljon painavamman auton. Ja 28TU-koneinen Z3 ei mennyt ikinä alle ysin... Eikä muuten 525 E39 toukkakaan paljon alle ysin. Eikä E60 530xi.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by Morriz View Post
    Ei voi päästä noin vähällä 530i ja manuaalina, hyvä kun alle ysin pääsee :think
    Nyt on kuskissa vika.

    Leave a comment:


  • Morriz
    replied
    Originally posted by Tuonela View Post
    Taitaa olla tuo oma 530iA sitten rikki...
    Talvella 17" vanteilla kulutus 7,2-7,7, kesällä 18" 8 nurkilla. Nämä kulutukset mitattu, kulutusmittari näyttää aika lailla samaa. Nopeudet yleensä aina lievää ylinopeutta...
    Ei voi päästä noin vähällä 530i ja manuaalina, hyvä kun alle ysin pääsee :think

    Leave a comment:


  • Tuonela
    replied
    Originally posted by jannmann View Post
    Jos pieniruokaista bensa kutosta haluaa, niin 530i ainakin tomaattina kannattaa unohtaa.
    Maantiellä ei pääse jeesuskaan alle 8l edes 80 alueella. Kesänopeuksilla matka-ajossa 8,5l on aika minimi. Jos ohittelee niin 9l on heti.

    Tohon on tehdas vetänyt homman käteen perävälityksen suhteen. Kierroksia 100 vauhdissa n.2100-2200. vs. esim. 528i jossa luokkaa 1600 (?). Jolla kaveri pääsee maantiellä 6l alkavaan kohtuu helposti.
    Taitaa olla tuo oma 530iA sitten rikki...
    Talvella 17" vanteilla kulutus 7,2-7,7, kesällä 18" 8 nurkilla. Nämä kulutukset mitattu, kulutusmittari näyttää aika lailla samaa. Nopeudet yleensä aina lievää ylinopeutta...

    Leave a comment:

Working...