6-syl bensojen kulutukset?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BMW_Harrastaja
    replied
    Kaasujalka ei ole kaikkein kevein, mutta jokin järki kuitenki on tallella. Itsellä seuraavat laskettuna tankkauksista:

    523i -96
    maantiellä 90 vauhdissa 7,3l/100km
    maantiellä 110 vauhdissa 8l/100km
    20km/suunta taajama/motari työmatka 9l/100km
    kaupunkiajosta paha sanoa, mutta yli 10 kuitenkin.

    Vertailun vuoksi M5
    maantiellä 110 vauhdissa 10.0l/100km
    20km/suunta taajama/motari työmatka 14l/100km
    kaupunkiajossa 15->

    Leave a comment:


  • Tomppa80
    replied
    Originally posted by 528-Mst View Post
    Mst:n 2.8 vie matka-ajossa 6,5,pelkässä kaupunkiajelussa vähän tietenkin kaasujalasta riippuen 9-10 ja pitemmällä aikavälillä kone näyttää n.8l/100km
    Huom!,ei mikään vakio 2.8 vaan Mst:n virittämä 232hp moottori.Että vaikka voimaa onkin hieman vakiota enemmän niin aineen kulutus samaa luokkaa tai jopa vähemmän vääntöjen vuoksi.
    Vain niin, että mst vie noin vähän, epäilen. Otanta omasta 523 autommatista 32tkm. Ajalta, Raahe-Lohja väliltä ja 90% pelkkää maantie ajoa. 7,4/100km.

    Leave a comment:


  • ritariässä
    replied
    Originally posted by 528-Mst View Post
    Mst:n 2.8 vie matka-ajossa 6,5,pelkässä kaupunkiajelussa vähän tietenkin kaasujalasta riippuen 9-10 ja pitemmällä aikavälillä kone näyttää n.8l/100km
    Huom!,ei mikään vakio 2.8 vaan Mst:n virittämä 232hp moottori.Että vaikka voimaa onkin hieman vakiota enemmän niin aineen kulutus samaa luokkaa tai jopa vähemmän vääntöjen vuoksi.
    Jos tässä nyt on se viritetty kone paikallaan, onko MST tuunauksen vääntökäyrä 0-3000r/min korkeammat kuin vakiossa. Normiajossahan kierrokset pääsääntöisesti alle 3000r/min.

    Se mitä ajan takaa, eniten kulutukseen oma ajotyyli vaikuttaa oli väännöissä eroa tai ei.

    Leave a comment:


  • 528-Mst
    replied
    Kulutus

    Mst:n 2.8 vie matka-ajossa 6,5,pelkässä kaupunkiajelussa vähän tietenkin kaasujalasta riippuen 9-10 ja pitemmällä aikavälillä kone näyttää n.8l/100km
    Huom!,ei mikään vakio 2.8 vaan Mst:n virittämä 232hp moottori.Että vaikka voimaa onkin hieman vakiota enemmän niin aineen kulutus samaa luokkaa tai jopa vähemmän vääntöjen vuoksi.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by jannmann View Post
    Luulis että tomaatti ottais itseensä samalla tavalla kuin alikokoisilla renkailla:think
    Ei ota, asiasta on keskusteltu http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?t=251815

    Leave a comment:


  • Tenojono
    replied
    M54 vuosimallia 2000 530 sedan automaattina ja vakio hilppeillä
    Todellinen kulutus kaupungissa 11-12l
    Matka ajossa menee alle 10

    Tehtaan ilmoittamat lukemat 7,4/13,1/9,5

    Ajotietokoneen kerrointa pienennetty näyttämään todellisempaa lukemaa. Tankkauksien perusteella.

    Leave a comment:


  • jannmann
    replied
    Originally posted by Bmw Master View Post
    Ei ku tomaatti ja vieläpä touring.
    Luulis että tomaatti ottais itseensä samalla tavalla kuin alikokoisilla renkailla:think

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by jannmann View Post
    Ilmeisesti manuaali?
    Ei ku tomaatti ja vieläpä touring.

    Leave a comment:


  • jannmann
    replied
    Originally posted by Bmw Master View Post
    Omaan 528:siin laitoin tuon tiheämmän 530i:n perän, ei kulutus muuttunut juuri mihinkään. Tuon pienimmän kulutuksen sain aikaiseksi juurikin tiheällä perällä.
    Ilmeisesti manuaali?

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by Risto113 View Post
    Kyllä kyllä, mutta 530iA perävälitys on tosiaan paljon lyhyempi, kiertää enempi vaikka olisi lukossa.

    prefacelift 528 m52b28TU tuplavanos-moottorilla on paras teho/kulutus suhteeltaan, ainakin automaateista.
    Omaan 528:siin laitoin tuon tiheämmän 530i:n perän, ei kulutus muuttunut juuri mihinkään. Tuon pienimmän kulutuksen sain aikaiseksi juurikin tiheällä perällä.

    Leave a comment:


  • jannmann
    replied
    Originally posted by Risto113 View Post
    Kyllä kyllä, mutta 530iA perävälitys on tosiaan paljon lyhyempi, kiertää enempi vaikka olisi lukossa.

    prefacelift 528 m52b28TU tuplavanos-moottorilla on paras teho/kulutus suhteeltaan, ainakin automaateista.
    Jep.
    Itsekkin tuollaista etsin, mutta vaadittua varustetasoa/kuntoa ei löytynyt ja sorruin 530i:hin. Nyt kärsitään sitten syöpöstä autosta

    Leave a comment:


  • Risto113
    replied
    Originally posted by timppa811 View Post
    Sama se on 528ia:ssa. Jos turbiinilukko ei ole kiinni(yli 85km/h) niin vie heti vähintään 8l/100.
    Kyllä kyllä, mutta 530iA perävälitys on tosiaan paljon lyhyempi, kiertää enempi vaikka olisi lukossa.

    prefacelift 528 m52b28TU tuplavanos-moottorilla on paras teho/kulutus suhteeltaan, ainakin automaateista.

    Leave a comment:


  • Bmw Master
    replied
    Originally posted by timppa811 View Post
    Sama se on 528ia:ssa. Jos turbiinilukko ei ole kiinni(yli 85km/h) niin vie heti vähintään 8l/100.
    9/98 jälkeisissä 528:ssa on ZF5HP19 laatikko portaattomalla turbiinin lukolla. ~80km/h köröttelemällä pääsin pienimmillään 6,5 n.100km maantiereissu jossa pätkä motaria 100km/h nopeudella ja yhdet liikenne valot.

    Leave a comment:


  • timppa811
    replied
    Sama se on 528ia:ssa. Jos turbiinilukko ei ole kiinni(yli 85km/h) niin vie heti vähintään 8l/100.

    Originally posted by jannmann View Post
    Jos pieniruokaista bensa kutosta haluaa, niin 530i ainakin tomaattina kannattaa unohtaa.
    Maantiellä ei pääse jeesuskaan alle 8l edes 80 alueella. Kesänopeuksilla matka-ajossa 8,5l on aika minimi. Jos ohittelee niin 9l on heti.

    Tohon on tehdas vetänyt homman käteen perävälityksen suhteen. Kierroksia 100 vauhdissa n.2100-2200. vs. esim. 528i jossa luokkaa 1600 (?). Jolla kaveri pääsee maantiellä 6l alkavaan kohtuu helposti.

    Leave a comment:


  • jannmann
    replied
    Jos pieniruokaista bensa kutosta haluaa, niin 530i ainakin tomaattina kannattaa unohtaa.
    Maantiellä ei pääse jeesuskaan alle 8l edes 80 alueella. Kesänopeuksilla matka-ajossa 8,5l on aika minimi. Jos ohittelee niin 9l on heti.

    Tohon on tehdas vetänyt homman käteen perävälityksen suhteen. Kierroksia 100 vauhdissa n.2100-2200. vs. esim. 528i jossa luokkaa 1600 (?). Jolla kaveri pääsee maantiellä 6l alkavaan kohtuu helposti.

    Leave a comment:

Working...